Jak je to s odměnou za včasné (řádné) splácení půjčky – vrácení splátek?

Trh půjček je pro banky velmi zajímavý a panuje na něm boj o klienta. Banky se snaží získat konkurenční výhodu a vymýšlí různé marketingové akce. Jednou z nich je odměna za včasné či řádné splácení. Nápad je to na první pohled dobrý a výhodný pro klienta, ale je třeba se podívat na podmínky této odměny a další aspekty této marketingové akce.

Proč banky s touto odměnou přišly? Není to pochopitelně kvůli klientům. Jedním z hlavních důvodů je udržení klientů a zabránění či omezení refinancování půjček (zpravidla levnějšími půjčkami) a zajistit si slušný příjem většinou z dražších půjček po stanovenou dobu.

Konkrétní podmínky je třeba vždy dobře prostudovat a nenechat se uspokojit jen odpovědmi bankéře, vždy vyhledejte patřičné informace v podmínkách nebo si je v nich nechte ukázat jako ověření odpovědi bankéře.

Základními podmínkami jsou dodržení délky úvěru a řádného (splátky jsou placeny včas a ve správné výši) splácení úvěru. Podmínka řádného splácení nebude dělat většině problém. Některé banky mají tuto odměnu jen u půjček s nejdelší splatností. Důvod je zřejmý.

Dodržení délky splatnosti úvěru může být problém především u delších splatností, pokud bychom chtěli úvěr refinancovat levnějším či ho předčasně splatit.

Naše doporučení je, abyste po důkladném zvážení různých variant půjček při znalosti všech relevantních informací dali přednost půjčkám bez podobných závazků a měli jste tak prostor pro předčasné splacení či refinancování. Vidina nízkého úroku při dodržení splatnosti půjčky je draze vykoupená. Výhodnější je zvolit levnější půjčku bez dalších vázacích podmínek.