Spořicí účty moc nevynáší. Investice do fondů tak rostou i přes oslabení akciových trhů

Zájem o investice do podílových a investičních fondů nabízených na českém trhu zůstává vysoký. Příčinou jsou především nízké úroky u spořicích účtů a termínovaných vkladů, které nutí investory hledat jiné možnosti, jak výhodněji zhodnotit peníze.

K 30. září spravovaly fondy domácích i zahraničních správců nabízené v Česku domácnostem a institucím aktiva ve výši 367,20 miliardy korun. Je to asi o 190 milionů korun méně než koncem června. Hlavní příčinou tohoto mírného poklesu je oslabení akciových trhů ve třetím čtvrtletí.

„Nepříznivá situace na akciových trzích ovlivnila hodnotu majetku v akciových a v některých smíšených fondech. Z aktuálních údajů ale vyplývá, že zájem o fondy nadále roste. Koncem roku tak může objem aktiv, které spravují, překonat dosavadní historický rekord z června letošního roku,“ komentuje očekávaný vývoj místopředseda rady ředitelů Asociace pro kapitálový trh (AKAT) Jan Vedral.

Z celkových 367,2 miliardy korun, které měli investoři koncem září ve fondech, připadá 130,87 miliardy na smíšené fondy. Majetek dluhopisových fondů činil k témuž datu 114,53 miliardy, akciových 65,26 miliardy, strukturovaných 28,74 miliardy, fondů fondů téměř 16 miliard, nemovitostních 8,1 miliardy korun a ve fondech peněžního trhu 3,71 miliardy korun.

Zdroj: převzato z elektronického newsletteru Finance číslo 10/2015.